Kogu info ja probleemid, mis käivad kaamera ja aku kohta. Kogu info, mis siit on leitav, on ainult informatsiooniks. Tegemist ei ole reklaamiga või mõne toote kritiseerimisega või upitamisega. Toon välja kaks varianti, mis toimib akuga, kui seda laadida tavalise laadijaga ja siis teise laadijaga, millel on "repair" funktsioon.
Aastate jooksul on välja kujunenud üks probleem rajakaamerate akudega. Nimelt aeg-ajalt tekib olukord kui rajakaamera tarbib 12V väliaku nii tühjaks, et seda ei ole enam võimalik laadida. Kohe seletan täpsemalt, miks see nii on. Internetis võib leida infot, kui otsida infot madala või null voldi aku probleem.
Asi on selles, et tänapäeva moodsad laadijad laevad akut pinge järgi. Kui rajakaamera on 12V aku totaalselt tühjaks tarbinud. Näiteks on aku sees järgi 4-7V, siis moodsad ehk tavalised impulsslaadijad võivad aku tunnistada riknenuks. Teine kõige levinum probleem on hoopis see, et akulaadija annab kohe või 1-2min. möödudes märku, et aku on 100% täis. Seda seepärast, et aku keemiline koostis on niipalju muutunud, et aku sisemine takistus on tühja aku korral väga suur. Takistuse suurenemisega ei teki laadijale koormust ja laadija pinge tõuseb kiiresti 14,4-15V. Sellise pinge juures saab akulaadija aru, et aku on täis ja lõpetab laadimise.
Paraku selline pinge järgi laadimine toimib ainult korralikult hooldatud/ kasutatud aku korral. Kogemus on näidanud, et rajakaameraid kasutades juhtub päris tihti nii, et aku on üleliia tühjaks tõmmatud. Lisaks veel talvisel perioodil teevad miinus kraadid tühjale akule kahju. Sellisel akul on hädavajalik kasutada "repair" funktsiooni.
Et asi oleks arusaadav, siis tegin ühe testi.
Testis kasutasin kahte tuntud laiatarbe laadijat, millel puudub taastamise režiim ja ühte "repair" funktsiooniga laadijat.
Aku mahu testimiseks kasutasin spetsiaalset selleks otstarbeks mõeldud seadeldist (battery discharge tester). Antud testeriga saab testida kõiki akusid, alates pisikestest kuni suurte autoakudeni välja. Lisaks saab mõõta ka väliseadme poolt kulutavat energiat.
See töötab nii, et enne testimist tuleb aku täis laadida. Siis ühendada seadmega ja tuleb seadistada aku parameetrid. Näiteks kui suure koormusega (Ah) akut tühjendatakse ja millise voldi juures test lõppeb. Rajakaamera akusid testimiseks seadistasin koormuseks 0,5Ah ja kui aku sisemine pinge langeb alla 10,5V, siis tester lõpetab aku testimise. Käivitades testi, hakkab seadeldis akus olevat energiat tarbima, samal ajal mõõdab ära aku sees saadud talletatud energia hulga. Reaalajas on näha, kui palju on kogunenud tarbitud mAh (aku mahtuvust). Tegemist on täpse seadmega, töötab voolumõõtjaga sarnaselt, aga on mõeldud akude tarbeks. Pole mõtet kahelda seadme täpsuses. |
Esimeses testis laadisin aku täis tavalise universaalse laadijaga. Saab laadida nii 6V kui 12V akusid. Siin polegi eriti väga vahet, mis kujuga tegemist. Neid laadijaid leidub tänapäeval igast poest.
Nagu eespool sai räägitud, siis nende suurim probleem on, et kui aku on totaalselt tühjaks saanud, siis need laadijad ei hakkagi üldse laadima, või siis kui hakkavad, annavad kohe märku, et aku on 100% täis. |
Esimene test:
Tühi 9Ah aku sai täis laetud tavalise laiatarbe laadijaga, millel puudub taastamise režiim. Nagu pildi pealt näha, siis mõõtis seade aku mahtuvuseks 6,7Ah (6753mAh). Aku, mida testisin, on umbes aasta vana, et siis võiks tulemusega täitsa rahule jääda. 9Ah jäi puudu 2,3Ah, mis on päris palju, aga eks aku vanus mängib ka rolli. Aku tühjenemine võttis koormuse 0,5A juures aega 13h ja 30min saades mahtuvuseks 6753mAh. Test lõppes, kui aku pinge langes 10,5V peale. |
Teine test:
Sai sama aku täis laetud "repair" funktsiooniga. Siin on näha, et peale testi sai oluliselt rohkem akusse salvestatud energiat kätte, kokku 8,8Ah (8859mAh). See on peaaegu kui ideaalne 9Ah kasutatud aku. Ja võib kindel olla, et ka kaamera peab kauem metsas vastu. Aku tühjenemine võttis koormuse 0,5A juures aega 17h ja 43min, saades mahtuvuseks 8859mAh. Test lõppes, kui aku pinge langes 10,5V peale. |
Üks variant on veel laadida trafo tööpõhimõttel töötava laadijaga. Tegemist on universaalse laadijaga, mis laeb 2V/6V/12V akusid. Antud laadija laeb akusid vooluga 300mAh, mõned 500mAh, oleneb mudelist.
Antud laadija laeb ka väga tühju akusid, aga suureks miinuseks on ülipikk laadimise aeg. Antud laadija on pigem mõeldud väikeste 0,5-4Ah akude laadimiseks. Näiteks 9Ah aku täis laadimiseks läheb 30h aega, kui laadija laeb ühtlaselt 300mAh. Siin tuleb veel arvestada seda, et kui aku pinge tõuseb, siis sellel laadijal laadimisvool väheneb. Tegelik aku laadimisaeg pikeneb veelgi. |
Kokkuvõte:
Kui plaanid osta akulaadijat, siis oleks soovitav vaadata selline laadija, millel oleks peal režiim aku taastamiseks (seisva aku hooldus / tilklaadimine, repair funktsioon, pikalt seisva aku taastamise režiim). Neid nimetusi on palju, aga teevad kõik sama asja. Meie poodides maksavad sellised laadijad umbes alates 25-50€.
Kui plaanid osta akulaadijat, siis oleks soovitav vaadata selline laadija, millel oleks peal režiim aku taastamiseks (seisva aku hooldus / tilklaadimine, repair funktsioon, pikalt seisva aku taastamise režiim). Neid nimetusi on palju, aga teevad kõik sama asja. Meie poodides maksavad sellised laadijad umbes alates 25-50€.